• otoelektronik.com | Kardeşler Oto Elektronik Tescili altındadır.

 • OTO BEYİN TAMİRİ

  OTO BEYİN TAMİRİ

  Oto Beyin Tamiri ( ECU ) Elektronik kontrol ünitesi küçük bir bilgisayar olarak da tanımlanabilir. Bu ünitenin sahip olduğu boyut araçlarda bulunan teyplerden daha küçüktür.  Elektronik kontrol ünitesi mevcut aracın beyni olarak bilinmektedir. ECU halk dilinde de araç beyni olarak nitelendirilmektedir. Elektronik kontrol ünitesi aracın sahip olduğu tüm motor yönetiminden ve gerekli olan kontrollerden sorumludur. Elektronik kontrol modülü aracın motorunun çalışma şartlarını düzenli olarak ve sürekli kontrol etmekte, denetlemekte aynı zamanda araçta ki parametreleri hesaplamakta sürekli ve düzenli olarak araçta ki değişkenleri ayarlamaktadır.

  ECU ÜRETİCİLERİ KİMLERDİR ?

  Dünya üzerinde araçlar için beyin üretimi yapan çok az firma bulunmaktadır. Araçlar için beyin üretimini gerçekleştiren bu firmalar alanında uzmanlaşmış ve uzun yıllardır bu işi yapan kurum ve kuruluşlardır. Dünya üzerinde bulunan birçok araç marka ve modeli için beyin üreten sayılı firmalardan birkaçı arasında Bosch, Siemens, Denso, Marelli, Temic, Lucas, Hitaci, Sagem, Delphidir.

   

  ECU NEDİR?

  Günümüzde çalışma prensibi tıpkı ECU ya benzeyen birçok yönetici beyin belirli yönetici markalar tarafından farklı isimler verilerek kullanılmaktadır. Hatta aktif süspansiyon ve adaptif süspansiyon sistemlerini yönetmek ve kontrol etmek yine bir kontrol ünitesinin üzerine düşmektedir. Bilinmesi gerekmektedir ki elektronik kontrol ünitesinin yönettiği ve denetlediği en önemli araç sistemlerinden bir tanesi de ABS’dir.